Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Wizyta gimnazjalistów w Auschwitz-Birkenau - 25.11.2015

Wizyta gimnazjalistów w Auschwitz-Birkenau - 25.11.2015

25 listopada 2015 r. gimnazjaliści z klas II i III wzięli udział w wycieczce do Auschwitz-Birkenau. W czasie kilkugodzinnego zwiedzania z przewodnikiem młodzież miała możliwość poznac historię największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady, gdzie życie straciło ok. 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Podzielona na dwie grupy młodzież przeszła przez główną bramę obozową, zatrzymując się w miejscach szczególnie ważnych dla działalności Auschwizt, m. in. na placu apelowym, pod Ścianą Straceń, pod obozową szubienicą; a także w kolejnych budynkach - w tzw. "kanadzie" (miejscu, gdzie składowano odebrane więźniom przedmioty), blokach przeznaczonych dla więźniów, obozowym krematorium. Wielkie wrażenie na zwiedzających wywarł budynek poświęcony żydowskim ofiarom represji, w którym można oglądać wyświetlanych jednoczesnie kilka prezentacji multimedialnych, ukazujących historię narodu izraelskiego od czasów przedwojennych po Holocaust. 

   Znakomita pogoda umożliwiła także kompleksowe zwiedzenie Birkenau - największej z wszystkich części obozów wchodzących w skład Auschwitz. Miejsce to pełniło funkcję zarówno obozu koncentracyjnego, jak i miejsca zagłady - zginęło tu ok. 90% wszystkich więźniów KL Auschwitz, około 1 mln osób (głównie Żydów, Polaków i Cyganów). Zwiedzanie obejmowało drewniane baraki obozowe, w tym budynek przeznaczony dla dzieci, pozostałości po wysadzonych przez Niemców komorach gazowych i ogromnych krematoriach (wg niemieckich wyliczeń można w nich było uśmiercić ponad 1,5 mln osób rocznie!). Uczniowie zatrzymali się na dłuższą chwilę także przed Pomnikiem Ofiar, aby w chwili ciszy oddać cześć tym, ktorzy w Brzezince stracili życie.

   W trzeciej części wycieczki uczniowie udali się do oświęcimskiej synagogi - muzeum i jednocześnie miejsca kultu żydowskiego - gdzie była świetna okazja do poznania żydowskich obrzędów i tradycji. Uczestnicy w czasie ok. godzinnej pogadanki z panią przewodnik mieli okazję zobaczyć Torę - świętą Księgę żydowską oraz dowiedzieć się kilku ciekawostek, m. in. czemu mężczyźni w synagodze nakrywają głowę. Dopełnieniem tej interesującej lekcji bylo zwiedzanie lokalnej ekspozycji muzealnej (oryginalne zdjęcia, świadectwa szkolne, pisma urzędowe, pamiątki, przedmioty kultu itp.). Młodzież powróciła do Łąkty późnym wieczorem bogatsza nie tylko o wiedzę, ale przede wszystkim o niezapomniane, choć momentami bolesne przeżycia. 

 



Data dodania: 2021-10-29 09:31:48
Data edycji: 2021-10-29 09:39:52
Ilość wyświetleń: 251

“Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”

Jan Paweł II
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej