Czcionka:

A+A-

Kontrast:

WYKAZ LEKTUR SZKOLNYCH

Klasa I

Władysław Bełza – „Kto Ty jesteś? Polak mały”

Jan Brzechwa – „Brzechwa dzieciom”

Julian Tuwim „Wiersze dla dzieci”

Kornel Makuszyński „120 przygód Koziołka Matołka”

Adam Bahdaj – „Pilot i ja”

Czesław Janczarski – „Jak Wojtek został strażakiem ”

Mira Jaworczakowa – „Jacek, Wacek i Pankracek”

Maria Kownacka – „ Plastusiowy pamiętnik”

Hanna Januszewska – „ Kopciuszek”

Janina Porazińska – Szewczyk Dratewka”

Charles Perrault - „ Czerwony Kapturek”

H. Ch. Andersen - Baśnie ( „Calineczka”, „ Królowa Śniegu”, „Imbryk”)

Justyna Bednarek - „Niesamowite przygody dziesięciu skarpet”

Waldemar Cichoń - Cukierku ty łobuzie”

Agnieszka Fraczek - „Rany Janek ! O tym jak Julian Tuwim został poetą”

Grzegorz Kasdepke - „Detektyw Pozytywka”

Danuta Parlak - „Kapelusz Pani Wrony”

Janina Porazińska - „Pamiętnik Czarnego Noska”

 

Klasa II

 

Janina Porazińska - Pamiętnik Czarnego Noska”

Justyna Bednarek - „Niesamowite przygody dziesięciu skarpet (czterech prawych i sześciu lewych)”

Barbara Tylicka – „O krakowskich psach i kleparskich kotach”

Leszek Kołakowski - „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”

Alina i Czesław Centkiewiczowie - „Zaczarowania zagroda”

Hans Christian Andersen - „Królowa Śniegu; Krzesiwo”

Waldemar Cichoń - „Cukierku, ty łobuzie”

Astrid Lindgren - „Dzieci z Bullerbyn”

Maria Kruger - „Karolcia”

Danuta Parlak - „Kapelusz Pani Wrony

Maria Terlikowska - „Drzewo do samego nieba”

Łukasz Wierzbicki - „Afryka Kazika”

Siergiej Michałkow - „Nie płacz koziołku”

Janina Porazińska – „Szewczyk Dratewka”

Jan Grabowski - „Puc ,Bursztyn i goście”

Joanna Papuzińska - „Nasza mama czarodziejka”

 

Klasa III

Frączak Agnieszka - „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą”

Jaworczakowa Mira - „Oto jest Kasia”

Kasdepke Grzegorz - „ Detektyw Pozytywka”

Kosmowska Barbara - „Dziewczynka z parku”

Lindgren Astrid - Dzieci z Bullerbyn”

Lofting Hugh - „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”

Pałasz Marcin - „Sposób na Elfa”

Papuzińska Joanna - „Asiunia”

Pisarski Roman - „O psie, który jeździł koleją”

Tuwim Julian - „Wiersze dla dzieci”

Wawiłow Danuta - „Najpiękniejsze wiersze”

Łukasz Wierzbicki -„Dziadek i niedźwiadek”

 

KLASA IV

Lektury obowiązkowe:

Jan Brzechwa - „Akademia pana Kleksa”

Janusz Christa - „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” (komiks)

Henryk Sienkiewicz - „Janko Muzykant”

Clive Staples Lewis - „Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa”

Frances Hodgson Burnett - „Tajemniczy ogród”

Wybrane podania i legendy polskie

 

Lektury uzupełniające:

Adam Bahdaj - „Kapelusz za 100 tysięcy”

Janusz Korczak - „Król Maciuś Pierwszy”

Maria Kownacka, Zofia Malicka - „Dzieci z Leszczynowej Górki”

Selma Lagerlöf - „Cudowna podróż Sat-Okh, Biały mustang”

Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

KLASA V

Lektury obowiązkowe:

Ferenc Molnar - „Chłopcy z Placu Broni”

Bolesław Prus - „Katarynka”

J.R.Tolkien - „Hobbit, czyli tam i z powrotem”

Mark Twain - „Przygody Tomka Sawyera”

Błażej Kasztulski - „Nazywam się Mikołaj Kopernik”

Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce

Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne

Lektury uzupełniające:

Lewis Carroll - „Alicja w Krainie Czarów”

Andrzej Maleszka - „Magiczne drzewo”

Karol May - „Winnetou”

Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść

Edmund Niziurski - „Sposób na Alcybiadesa”

Bolesław Prus - „Kamizelka”

Henryk Sienkiewicz - „Janko Muzykant”

 

KLASA VI

Lektury obowiązkowe:

Lluis Cugota - „Nazywam się Maria Skłodowska- Curie”

Daniel Defoe - „Przypadki Robinsona Kruzoe”

Rafał Kosik - „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”

Kornel Makuszyński - „Szatan z siódmej klasy”

Henryk Sienkiewicz - „W pustyni i w puszczy”



Lektury uzupełniające:

Joseph Kipling - „Księga dżungli”

Montgomery Lucy - „Ania z Zielonego Wzgórza”

Alfreda Szklarskiego, wybrana powieść

Wybór innych tekstów kultury.

 

KLASA VII

Lektury obowiązkowe:

Charles Dickens - „Opowieść wigilijna”

Aleksander Fredro - „Zemsta”

Adam Mickiewicz - „Dziady część II”

Henryk Sienkiewicz - „Latarnik”

Antoine de Saint-Exupery - „Mały Książę”

E.-E. Schmitt - „Oskar i pani Róża”

Jan Kochanowski - Wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII

 

Lektury uzupełniające:

Ernest Hemingway - „Stary człowiek i morze”

Helena Keller - „Widzieć przez trzy dni”

Nancy H. Kleinbaum - „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”

Beata Obertyńska - „Z domu niewoli” (fragmenty)

Henryk Sienkiewicz - „Krzyżacy”

Melchior Wańkowicz - „Ziele na kraterze” (fragmenty)

Wybór innych tekstów kultury.

KLASA VIII

Lektury obowiązkowe:

Aleksander Kamiński - „Kamienie na szaniec”

Adam Mickiewicz - „Pan Tadeusz”

Juliusz Słowacki - „Balladyna”

Henryk Sienkiewicz - „Quo Vadis”

Stefan Żeromski - „Syzyfowe prace”

Agatha Christie - „Śmierć na Nilu”

Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.

Lektury uzupełniające:

Bogdan Bartnikowski - „Dzieciństwo w pasiakach”

Miron Białoszewski - „Pamiętnik z powstania warszawskiego” (fragmenty)

Suzanne Collins - „Igrzyska śmierci”

Arkady Fiedler - „Dywizjon 303”

Jan Paweł II - „Pamięć i tożsamość” (fragmenty)

Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży.



Data dodania: 2021-11-16 08:35:17
Data edycji: 2021-11-17 21:44:24
Ilość wyświetleń: 348

Nasi Partnerzy

“Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”

Jan Paweł II
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook