Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

PAMIĘĆ O WALCZĄCYCH O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI

PAMIĘĆ O WALCZĄCYCH O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI

   5 listopada 2013 r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wizytę na cmentarzu w "Granicach" w Łąkcie Górnej. Listopad jest czasem zadumy i pamięci o tych, których tu już nie ma. Czas przed Świętem Niepodległości przywołuje szczególnie wspomnienia walk o wolną Ojczyznę.  W naszym regionie cmentarze wojskowe z I wojny światowej są namacalnym śladem wydarzeń z grudnia 1914 roku (operacja limanowsko- łapanowska), gdy wojskaautriacko - pruskie powstrzymały wojska rosyjskie nacierające w kierunku Krakowa. Na cmentarzu nr 304 w Łąkcie Górnej, w 14 mogiłach zbiorowych i 4 pojedynczych pochowano: 25 żołnierzy armii austriackiej, 76 żołnierzy armii niemieckiej z 20 pruskiego pułku piechoty, 217, 219 i 220 pruskiego rezerwowego pułku piechoty, 19 pruskiego rezerwowego batalionu strzelców, 47 pruskiego rezerwowego pułku artylerii polowej oraz 60 żołnierzy armii rosyjskiej. Są wśród nich Polacy, walczący w mundurach państw zaborczych, np. Febianczyk Leo, Dobrosielski John. Walczyli w obcych mundurach, ale wierząc, że czynią to dla wolnej Ojczyzny - Polski. Dlatego młodzież naszej szkoły postanowiła uczcić pamięć o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, za wolność i za pokój.

   Na początku listopada 2013 roku odbył się w naszej szkole I. Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski (wraz z opiekunkami p. Justyną Bodek i p. Dorotą Kowalską - Smagą oraz wspierającą je p. Anną Kępą). Wyłoniono laureatów, którzy wystąpią w czasie szkolnych obchodów Święta Niepodległości.

   Uroczysta akademia z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się 12 listopada 2013 roku. Jej scenariusz przebiegał zgodnie ze szkolnym rytuałem. Ważną częścią było przemówienie Pana Dyrektora, które skierowało uwagę obecnych na sali uczniów na zagadnienie wartości patriotyzmu we współczesnym świecie. Było jednocześnie komentarzem do wydarzeń, które zdominowały polskie media w dniu narodowego święta, przysłaniając jego istotę. Młodzież klasy trzeciej gimnazjum przygotowała wraz z wychowawczynią inscenizację o współczesnym patriotyzmie zakorzenionym w dziejach narodu polskiego. Przepiękną recytację uzupełniała wymowna scenografia przygotowana przez p. Katarzynę Dobrzańską. Montaż słowny przeplatały występy muzyczne laureatów Szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej (Kuba Kępa, Piotr Piech, Mateusz Stary, Mariola Czuper) i zespołu artystycznego klas II i III gimnazjum pod kierunkiem p. Anny Kępy. Puentą akademii było stwierdzenie, że dzisiejszą miarą patriotyzmu jest życie nie tylko dla siebie, ale też dla innych, dla Ojczyzny. To podsumowanie uroczystości wpisuje przecież się w misję naszej szkoły. 
Na zakończenie p. Dorota Kowalska - Smaga, opiekunka SU wręczyła laureatom konkursu drobne upominki

Data dodania: 2021-10-12 09:16:59
Data edycji: 2022-09-11 19:43:03
Ilość wyświetleń: 268

“Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”

Jan Paweł II
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej