Szkoła z lotu ptaka
Budynek szkoły
Szkoła zimą
Boisko szkolne
Uczniowie szkoły

  Uczniowie klas IV SP – VIII SP i III Gimnazjum w ramach mikołajek udali się wraz z wychowawcami i opiekunami do krakowskich kin na ciekawe filmy.

  Najstarsi z nich – uczniowie klasy VII SP, VIII SP i III G – swój wyjazd powiązali z 100 – ną rocznicą Odzyskania Niepodległości. 11 grudnia, miesiąc po uroczystościach dla Niepodległej udali się do Krakowa, aby w kinie „Kijów” obejrzeć film o bohaterach „Bitwy o Anglię” lotnikach Dywizjonu 303. Pomimo iż walki powietrzne toczyli się nad terytorium Wielkiej Brytanii to dedykowali je okupowanej Polsce.

   Kolejnym punktem wycieczki było zapoznanie się z historią powstania kopców krakowskich ze szczególnym uwzględnieniem „Kopca Kościuszki” i „Kopca Niepodległości” zwanego również „Kopcem Piłsudskiego” w kontekście 100 – lecia odzyskania Niepodległości. Niestety pogoda – zawieja śnieżna :-) – nie pozwoliła wyjść na kopiec. Dlatego uczniowie zwiedzili wystawy muzealne w forcie „Kościuszko”:

  • „Kościuszko – Rozdział I”, w której poznali historię życia polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego, naczelnika Insurekcji zwanej jego nazwiskiem.
  • „Twierdza, a miasto Kraków”, zorganizowanej w cysternach poaustryiackiej Kaponiery, pełnej wąskich przejść i małych pomieszczeń, w których gromadzono wodę dla obrońców fortu.
  • „Polaków drogi do wolności”, pokazującej woskowe figury sławnych Polaków, którzy walczyli o Niepodległą Polskę podczas zaborów jak i w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Fort i Kopiec zwiedzaliśmy w intensywnych opadach śniegu, a powrotowi do domu towarzyszyła już deszczowa pogoda ;-(

1Całe Kino dla Nas :-)

2Potem już było ciaśniej,...

3... śnieżnie i zimno!
4Wystawa o Tadeuszu Kościuszce,... 5....Forcie Kościuszko,...

6...i okopy I Wojny Światowej ! 

7Siostra Faustyna,..

 

8Nasz Patron... 

9...i Jan Matejko przy pracy, może w Wiśniczu?